Za nami wielka gala Złotej Piłki! Chociaż zdanie opinii publicznej o tym plebiscycie jest mocno zszargane przez wiele skandalicznych werdyktów z ubiegłych lat, to Ballon D’or nadal pozostaje najbardziej prestiżową ceremonią piłkarskiego świata.

Z okazji gali, w Zurichu zjawiła się cała piłkarska śmietanka. Stawili się tam głównie po to, aby poznać najlepszego piłkarza świata 2014 roku. Oprócz tej, najcenniejszej indywidualnej piłkarskiej nagrody, przyznano też tytuł m.in. piłkarce, trenerowi i bramce roku.

Złota Piłka FIFA mężczyzn:
Cristiano Ronaldo

Kandydatów do głównej nagrody było trzech: Cristiano Ronaldo, Manuel Neuer i Lionel Messi. Jednak tylko dwóch pierwszych miało realne szanse na jej zdobycie. Bramkarz Bayernu odznaczył się „dziką” grą na przedpolu i fantastycznymi interwencjami na mundialu, które mocno przyczyniły się do wygrania całego turnieju przez naszych zachodnich sąsiadów.

Złota Piłka FIFA kobiet:
Nadine Kessler

Zadziwia mnie to, jak niektóre kobiety potrafią kopać futbolówkę. Szczególnie robi to Niemka Nadine Kessler, która należy do absolutnej światowej czołówki. W 2014 roku dla swojego klubu wygrała ona ligę niemiecką oraz Champions League.
Liczymy na to, że za kilka lat nagrodę tą odbierze nasza największa nadzieja – Ewa Pajor, która już teraz jest uznawana za najlepszą piłkarkę młodego pokolenia na świecie.

Nagroda Puskasa(gol roku):
James Rodriguez

10 goli nominowanych do tej nagrody można oglądać na okrągło. Zwłaszcza bramkę pomocnika Realu Madryt z ubiegłorocznego mundialu. Nie będziemy nic więcej o tym pisać, po prostu zobaczcie:
www.youtube.com/watch?v=GESyL3MkgNU

Trener roku w męskim futbolu:
Joachim Loew

Król L(o)ew! Mimo mocnej konkurencji, w postaci Carlo Ancelottiego i Diego Simeone, trener mistrzów świata wygrał statuetkę trenera roku, co wydaje się naturalne w roku „mundialowym”. Jak sam podkreślił, zdobycie mistrzostwa świata i tej nagrody indywidualnej jest konsekwencją ciężkiej pracy i kontynuacji niemieckiego systemu szkolenia przez wiele lat. Jogi, gratulujemy nagrody i dziękujemy za lekką niedyspozycję Niemców na Narodowym 🙂

Trener roku w żeńskim futbolu:
Ralf Kellermann

Były bramkarz zaczął karierę trenerską w 2008 r., obejmując żeńską drużynę VfL Wolfsburg. W szóstym roku pracy w niemieckim klubie Kellermann sięgnął po mistrzostwo kraju i Ligę Mistrzów. Kierować grupą ponad dwudziestu kobiet i doprowadzić ją do takich sukcesów…nic, tylko pogratulować.

Nagroda prezydenta FIFA:
Hiroshi Kagawa

Zapewne gdy oglądaliście galę, nie wiedzieliście kim jest staruszek wchodzący na scenę po specjalną nagrodę prezydenta FIFA. Był to 90-letni japoński dziennikarz. Hiroshi Kagawa był najstarszym akredytowanym żurnalistą na mistrzostwach świata w Brazylii w ubiegłym roku. Gratulujemy wytrwałości!

Nagroda Fair-Play FIFA:
Wolontariusze FIFA

Wolontariusze to osoby, które często pozostają w cieniu, a robią naprawdę dużo. Spoczywa na nich wielka odpowiedzialność. Wykonują oni ogromną pracę przy organizacji wielu imprez. FIFA postanowiła ich uhonorować za wzorową pracę na brazylijskim mundialu.

Drużyna roku:
Neuer – Lahm, Ramos, Luiz, Thiago Silva – Kroos, Iniesta, Di Maria – Robben, Messi, Ronaldo

Zobaczyć taką jedenastkę w jednym klubie…to byłoby coś! Choć oczywiście nie jest ona idealna, bo na obecność w tym składzie Davida Luiza i Andresa Iniesty można zareagować tylko śmiechem…