Dariusz Wolny dorastał na Powiślu nieopodal stadionu i basenów Legii. Od najmłodszych lat pływał i grał w piłkę. Do stołecznego klubu było mu najbliżej. W 1968 rozpoczął naukę pływania w klubie Legia Warszawa u pierwszego polskiego trenera pływania, bohatera Powstania Warszawskiego – Zygmunta Wielińskiego. Z Warszawy przeniósł się do Raciborza, do pierwszej Szkoły Mistrzostwa Sportowego, utworzonej na wzór najlepszych NRD-owskich ośrodków szkolenia sportowców. Tam dopiero doświadczył prawdziwej radzieckiej szkoły treningu, której wraz ze swoimi polskimi trenerami. uczyli się od sprowadzonego prosto z Moskwy, trenera Władysława Miotrofanowa. Po maturze przeniósł się do Śląska Wrocław. Tam z ekipą najlepszych pływaków w Polsce przygotowywał się do kolejnych IO w Los Angeles. Polityczna decyzja ówczesnych władz Kremla i PZPR pokrzyżowała naszemu pływakowi plany. Wprowadzenie Stanu Wojennego, była kolejną decyzją polityczną, która o mały włos zmieniłaby życie naszego gościa. Czy na lepsze?

16 krotny Mistrz Polski, wielokrotny Rekordzista Polski, zwycięzca rankingu Przeglądu Sportowego na najlepszego polskiego pływaka. Uczestnik IO w Moskwie. Przygody z pływaniem nigdy oficjalnie nie zakończył, z piłką nożną miłością lat dziecięcych również. Do dziś regularnie grywa mecze na poziomie „B” klasy, a jeszcze kilka lat temu wraz z reprezentantami kraju: Tarasiewiczem, Mandziejewiczem, Tęsiorowskim, Prusikiem wygrywał Mistrzostwo Polski oldboyów z piłkarską drużyną Śląska Wrocław.
W Runforest Podcast, historia Dariusza Wolnego, której nigdzie indziej nie usłyszysz. Rozmowę prowadzi Andrzej Skorykow.