Trening w dużym stopniu musi odwzorowywać bieg, do którego się przygotowujesz. Niezmiernie ważna jest powtarzalność zachowań, schematów i rytmu pracy treningowej -nie możesz liczyć na przypadkowość! Wszystko musisz mieć zaplanowane i doskonale odwzorować podczas występu w finale- jakim niewątpliwie jest start, do którego przygotowywałeś się przez wiele, wiele tygodni! A więc jeśli w okresie przygotowań tak bardzo jest dla Ciebie ważne tempo, ilość kilometrów, odcinków, teren, po którym biegasz oraz godzina w której trenujesz, to nie daj się skusić w czasie najważniejszego startu na ani jednego cukierka, który może okazać się przeterminowany, a już na 100% bardzo mocno Ci nieznany.

NIGDY NIE ZMIENIAJ TAKTYKI W CZASIE WYŚCIGU MARATOŃSKIEGO

Wielotygodniowy trening ukierunkowany na dany cel jak i taktyka dojścia do osiągnięcia owego sukcesu, jakim niewątpliwie będzie przekroczenie linii mety w zaplanowanym przez Ciebie czasie, może prysnąć niczym bańka mydlana w chwili zawahania (nagła zmiana taktyki). Jeśli tylko błędnie ocenisz sytuację, nie będziesz trzymał się wielogodzinnych wytrenowanych procesów wzmacniających i przygotowujących ciało, mięśnie, umysł do danych warunków, które będą towarzyszyły podczas zawodów zniszczy Cię prędzej czy później-raczej prędzej, niestety! Pamiętaj, że nie tylko sama chociażby  mądrze zaplanowana taktyka  ma wpływ na wynik końcowy biegu, ale również wspomniany wcześniej trening, odpowiednie odżywianie, oraz warunki psychofizyczne.

Czy jesteś sprinterem, czy jesteś długodystansowcem taktyka polega głównie na racjonalnym rozłożeniu sił oraz na umiejętności szybkiego, odważnego, a nawet czasem ryzykownego podejmowania przez Ciebie decyzji. Niekiedy także od spokoju i opanowania w trudnych sytuacjach. I nie dotyczy tylko zawodowców, ale każdego, kto podczas zawodów walczy o rekord życiowy lub o zwycięstwo. Bo czym jest taktyka? Pewnego rodzaju strategią, planem, sposobem prowadzenia walki, wiedzą którą zdobywasz tylko przez wieloletnie treningi i starty.

BARDZO WAŻNE JEST DOŚWIADCZENIE

W początkowym etapie przygotowania taktycznego możesz zapoznać się z regulaminami i przepisami obowiązującymi w danej dyscyplinie sportowej. Poznaj swój organizm! Następnie swoją wiedzę poszerz o obserwację i analizę zawodów, to jakie znaczenie na wynik końcowy mają wpływ czynniki zewnętrzne tj. wiatr, temperatura powietrza, opady atmosferyczne, ukształtowanie terenu.  Po wykonanych treningach, kiedy jesteś już bardziej doświadczony, pewniejszy, wtedy to zaplanuj rozwiązania taktyczne i je doskonal. Pamiętaj każdy start to nowe doświadczenie, dzięki któremu możesz zaplanować sposób prowadzenia walki ze sobą czy z rywalem, na bieżni czy na stadionie. Każda taktyka jest dobra jeżeli jest skuteczna!

NAJWAŻNIEJSZE CO KTO LUBI I NA CO MOŻE SOBIE POZWOLIĆ

podium meta wyzwanie runforest.pl

Wydawałoby się, że taktyka biegu dotyczy tylko konkurencji średnio i długodystansowych, otóż nie!!! Zwróć uwagę na zawodnika startującego na 400 metrów. Którą część dystansu, powinien pokonać szybciej? Czy od początku powinien biec na maksimum swoich możliwości, ale czy wtedy zdoła dobiec do mety? W biegach długodystansowych sytuacja wygląda podobnie. Jedyną różnicą jest fakt, iż przeforsowanie tempa na dystansie jednego okrążenia spowoduje ewentualnie gorszy wynik końcowy, natomiast na maratonie taki błąd kosztuje dużo więcej- nawet zejście z trasy. Kluczem do sukcesu na dystansie 42 km jest umiejętność przygotowania się, tudzież obiegania na tak zwanych prędkościach ekonomicznych. Owe prędkości kosztują Twój organizm (a na pewno powinny kosztować) racjonalnie najmniej energii co pozwoli pokonać możliwie najdłuższy dystans a zużyć możliwie jak najmniejszą ilość energii. Przesuwanie granicy omawianej ekonomiki biegu doprowadzi Cię z każdym kolejnym startem do osiągnięcia lepszego rezultatu. Poprzez odpowiednio dobrany trening zwiększysz poziom mocy w swoim organizmie a co za tym idzie większa prędkość biegu w dalszym ciągu będzie Twoją prędkością ekonomiczną – będzie Ci po prostu milej :). Porównać to możesz do auta- samochód z silnikiem 100 KM jadąc z prędkością 120 km/h spali w trasie 8 litrów. Dokładając 20 KM do tego samego auta pozostawiając prędkość przejazdu bez zmian,  auto spali mniej cennego paliwa jakże cennego w końcowej fazie biegu. Możesz posiadać super dynamiczny silnik z ogromną mocą, ale bez paliwa staniesz dosłownie zatrzymasz się nie mając szans na kontynuowanie wyścigu. Komunikat jaki ujrzysz będzie brzmiał GAME OVER – doskonale Tobie znany, bo wszyscy grali/grają w gry na konsolach/komputerach i telefonach. Nie lubisz przegrywać prawda? Nikt nie lubi!

Dlatego mając już teraz mapę, pozwól się poprowadzić i nie szukaj innej drogi, której nie ma, a która niebezpiecznie miga w twojej głowie i wykrzykuje bardzo niespójne komunikaty. Tylko taktyka sprawdzona i wytrenowana może być twoim drogowskazem, mapą i najdokładniejszym gps-em! NIKT INNY!